AMBASADORZY i AMBASADORKI

Matylda Wacławska @chemik_biofizyk

Doktorantka nauk chemicznych w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego.  W ramach swojej pracy badawczej zajmuje się hybrydowymi nanostrukturami białko-metal.

 

Czynnie angażuje się w działanie na rzecz uczelni najpierw jako członek, a obecnie – przewodnicząca Rady Doktorantów SDNSP.

 

Początkująca adeptka języka japońskiego, miłośniczka ceremonii herbacianej, w wolnych chwilach pozwala zaglądać do naukowej kuchni, prowadząc konto @chemik_biofizyk na Instagramie.

Martyna Wójcik @kryminologia_duszy

Absolwentka kierunku Kryminologia i Biologia sądowa. Aktualnie Doktorantka Nauk Prawnych na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W swojej pracy doktorskiej porusza problematykę przestępczości transgranicznej, kryminologicznych i kryminalistycznych aspektów przemytu.

 

Zaangażowana w życie naukowe, poszukująca nowych rozwiązań mających zastosowanie w kryminologii i kryminalistyce.

 

Prowadząc instagrama @kryminologia_duszy realizuje swoje marzenie, jakim jest nauka innych, przekazywanie wiedzy studentom z zakresu kryminologii i nauk pokrewnych.

Edyta Łaskawiec @wastewater_based.doctor

Adiunktka badawcza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz wykładowczyni w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Prowadzi badania naukowe z zakresu technologii wody i ścieków, nieśmiało wkracza w świat biotechnologii ścieków.
 
Badania naukowe realizowała w ramach własnych zadań projektowych, ale też współpracowała z przemysłem w poszukiwaniu wdrożeń i innowacji. Prawie od początku studiów doktoranckich zaangażowana w działalność popularyzującą zagadnienia związane z inżynierią środowiska.
 

Zawsze gdzieś pomiędzy nauką, dydaktyką i popularyzacją stara się realizować w każdej ze swoich pasji. Na instagramie prowadzi profil @wastewater_based.doctor, ale dzieli się swoją wiedzą nie tylko o ściekach, ale również o jakości wody, miejskim klimacie, edukacji akademickiej i codziennym życiu młodej naukowczyni.

Cezary Odrzygóźdź, Marcin Osuch @faceci_w_kitlach

Faceci w Kitlach to popularnonaukowy podcast, gdzie o świecie nauki rozmawiamy z niezwykle interesującymi gośćmi na tematy, które dotyczą każdego z nas. Lek na raka? GMO? Jak zostać superbohaterem? To tylko część tematów! Zastanawiamy się też na ile w świecie popkultury 

mijamy się z rzeczywistością, a może… przewidujemy przyszłość?

Prowadzącymi są: Cezary Odrzygóźdź i Marcin Osuch.

Magdalena Wąsowicz @studialiberalia 

Doktorantka w Instytucie Filologii Angielskiej UJ, zajmuje się badaniami nad związkami pomiędzy historią alternatywną a pamięcią kulturową w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.
 
Aktywnie angażuje się zarówno w życie naukowe, jak i działania na rzecz środowiska doktorantów. W latach 2017-2020 działała w Samorządzie Doktorantów – Towarzystwie Doktorantów UJ, zajmując się m.in. wdrażaniem ustawy 2.0, promocją i organizacją pracy samorządu. W roku 2018 pełniła funkcję Prezesa TD UJ.
 
Współpracowała również z firmami, start-upami i czasopismami w zakresie pracy naukowej i pokazuje codzienność młodej badaczki, a w ramach serii #trendywhumanistyce, tłumaczy najważniejsze pojęcia z zakresu współczesnej humanistyki.

Ela Gralińska @biotechium

Biotechnolożka i bioinformatyczka. Doktorantka w Instytucie Genetyki Molekularnej Maxa Plancka w Berlinie. Zajmuje się procesami regulacji transkrypcji u eukariontów.

 

Poza pracą aktywnie zaangażowana w Young European Biotech Network e.V. – organizację non-profit skupiającą się na budowaniu relacji między środowiskiem akademickim a przemysłem oraz wspierającą młodych naukowców w rozwoju kariery. Od 2020 roku członkini zarządu YEBN e.V. oraz sekretarz organizacji.

 

Miłośniczka badmintona oraz podróży z plecakiem. W wolnych chwilach zajmuje się również popularyzacją nauki, prowadząc kanał @biotechium na YouTubie. Pokazuje tam, że biotechnologia to nie tylko dziedzina nauki, ale również istotna część naszego codziennego życia.

Wiktoria Tomal

Doktorantka Szkoły Doktorskiej Politechniki Krakowskiej w dyscyplinie: inżynieria chemiczna oraz
inżynieria materiałowa. Prowadzi badania z zakresu: syntezy nowych fotoinicjatorów do procesów
fotopolimeryzacji, otrzymywania materiałów hydrożelowych oraz nanokompozytowych, również przy
wykorzystaniu technologii druku 3D-VAT.

 

Naukowo – jest kierowniczką własnego projektu badawczego PRELUDIUM 19 (NCN), społecznie –
realizuje się w Uczelnianej Radzie Samorządu Doktorantów.

 

W tym roku reprezentuje również Grupę Azoty jako Ambasador Marki.

Łukasz Bijoch @neuro.lukasz

Doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. Zajmuje się neurobiologią i prowadzi badania nad molekularnymi podstawami uzależnień od substancji psychoaktywnych.
 
Kierownik grantu PRELUDIUM, w którym bada jak kokaina wpływa na reorganizację sieci neuronowych w mózgu.
 
Zainteresowany historią starożytną basenu Morza Śródziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem do ówczesnej literatury hebrajskiej. Wraz z firmą AKIT współtworzy aplikacje medyczne na smartphony.
 

 

Klaudia Nowak @autodydaktyczna

Z wykształcenia nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Z zamiłowania pasjonatka nauk społecznych, w szczególności socjologii wizualnej, psychologii osobowości, społecznej oraz pedagogiki kultury. 

 
Aktualnie studiuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach Indywidualne Studia Międzyobszarowe II stopnia, łącząc 3 różne kierunki studiów, w ramach których bada sferę mediów społecznościowych pod kątem wojeryzmu i komunikacji wizualnej. 
 
Hobbystycznie zajmuje się pisaniem artykułów popularnonaukowych na serwisie informacyjnym poinformowani.pl, będąc redaktorką działu nauki. Na Instagramie prowadzi profil @autodydaktyczna, na którym dzieli się wiedzą z zakresu psychologii, edukacji, zahaczając o wątki filozoficzne, kulturoznawcze oraz socjologiczne, przede wszystkim pokazując jak skutecznie, krytycznie i uważnie można się uczyć.

Ewa Górska @reorient.pl

Ewa Górska – świeżo upieczona doktorka nauk prawnych, absolwentka prawa i studiów bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Specjalizuje się w socjologii prawa, zajmuje się przede wszystkim współczesnymi systemami prawnymi i pluralizmem prawnym na bliskim wschodzie, a także bioetyką i odbiorem nowych technologii w islamie. Jest autorką monografii „Współczesna dynamika prawa muzułmańskiego wobec problemów bioetycznych” (2020).

Prowadziła własne projekty badawcze, ale też przez cały okres studiów pracowała poza uczelnią, przede wszystkim w organizacjach pozarządowych w Polsce i za granicą i jako freelancerka.

Angażuje się w popularyzowanie nauki – ostatnio zwłaszcza prowadząc podcast Reorient: kultura i nauka, w którym wraz z innymi doktorantami i naukowcami przybliża różne zjawiska kulturowe.

Weronika Głowadzka @photonnika

Weronika jest doktorantką w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej, gdzie w Zespole Fotoniki Instytutu Fizyki do jej głównych zainteresowań naukowych należą lasery półprzewodnikowe typu VCSEL oraz siatki podfalowe. W swojej pracy doktorskiej bada zjawiska odpowiadające za efektywne gromadzenie się światła w siatkach podfalowych, które w przyszłości można wykorzystać jako minisensor. 

 

Swoją pasję do fizyki stara się przekazywać poprzez Instagrama, gdzie na swoim koncie -@photonnika, pokazuje jak wygląda życie symulantki i eksperymentatorki (włączając w to smutne stories o niedziałających kodach i sprzętach potrzebnych do eksperymentu), wyjaśnia fizykę dookoła nas i zachęca do wyjazdów naukowych za granicę.

Wiktoria Stańczyk @biophysical_vegan

Magister inżynier po kierunku Inżynieria Biomedyczna krakowskiego AGH, ze specjalizacją w
Bionanotechnologiach. Obecnie doktorantka nauk fizycznych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w
Krakowie, w którym pełni funkcję Przewodniczącej Rady Samorządu Doktorantów. Jest też członkinią
zespołu Pełnomocnika ds. PAN Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz pomocnikiem Rady
Samorządu Doktorantów PAN. W ramach projektu doktorskiego, bada za pomocą metod fizycznych
związki miedzi, które mogłyby zostać wykorzystane w chemioterapii.

 

Mentee dwóch programów mentoringowych Perspektyw – Girls Go Start-Up Academy oraz Lean in
STEM.

 

Prywatnie, właścicielka adoptowanej kotki Amelii, miłośniczka dobrej jakości kawy oraz roślinnego
jedzenia, o których mówi prowadząc konto @biophysical_vegan.

 

Jej najnowszym marzeniem jest nauczenie się gry na ukulele.

Alexandra Dobosz @scientist_next_door

Doktorantka w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk, na
finiszu swojego doktoratu! Pracuje nad zagadnieniami na pograniczu chemii, fizyki i inżynierii.
Jej praca skupia się na nanomateriałach i metalach, które są ciekłe w temperaturze pokojowej.

 

Od początku studiów doktoranckich szuka sposobu, żeby wycisnąć z nich maksimum –
entuzjastka staży zagranicznych (i propagowania wiedzy o nich!), kierowniczka projektu
PRELUDIUM, laureatka kilku nagród dla młodych naukowców, finalistka FameLabu i
popularyzatorka nauki.

 

Po pracy czyta i chętnie rozmawia o książkach popularnonaukowych, a jej miłością oprócz
nauki o materiałach są mineralogia i mykologia. Można ją obserwować na Instagramie
@scientist_next_door, gdzie opowiada o swojej pracy i o życiu młodej naukowczyni.

Monika Partyka

Chemik analityk z pasją, od kilku(nastu) już lat zaangażowana w innowacyjne projekty R&D, związane z jakością i bezpieczeństwem tego wszystkiego, co znajduje się w otoczeniu człowieka – od produktów petrochemicznych, poprzez elementy środowiska, żywność, kosmetyki i materiały opakowaniowe aż po suplementy diety i farmaceutyki. W pracy zawodowej wykorzystuje nowoczesne techniki analityczne (głównie spektroskopowe i chromatograficzne), a także klasyczne rozwiązania, które usiłuje modernizować.
 
Z zamiłowania praktyczny ekolog, unikający marnotrawstwa w każdej dziedzinie i wykorzystujący zasady zarządzania jakością w codzienności.
 
Zazwyczaj 3/4 dnia spędza gdzieś w okolicach laboratorium, pozostałą część rozdzielając na szkolenia, konsultacje czy przybliżanie natury zjawisk fizyko-chemicznych (również dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym) i pokazując, że wszystko dookoła jest ze sobą powiązane.

Krystyna Masłowska-Jarzyna @snap_in_the_lab

Krysia jest doktorantką chemii supramolekularnej w Centrum Nauk Biologiczno-
Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się syntezą nowych receptorów na
aniony, bada ich właściwości kompleksotwórcze oraz rozwija naukę w stronę
syntetycznych zamienników dla naturalnych transporterów anionów w organizmach.

 

Angażuje się głównie naukowo, jest współautorką trzech publikacji, aktywnie uczestniczy
w konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, posiada uprawnienia dydaktyczne
i ma doświadczenie w stażach i wyjazdach zagranicznych.

 

Jednak te osiągnięcia nie są wynikiem magicznego „pstryknięcia palcami” (angl. „snap”),
tylko kilkuletniej sumiennej pracy w laboratorium, której większą cześć można
doświadczyć tylko będąc na studiach doktoranckich. Z taką myślą powstał instagramowy
profil @snap_in_the_lab, na którym Krysia pokazuje nie tylko sukcesy i perspektywy na
drodze do wymarzonego „Dr”, ale i laboratoryjne realia studentki studiów III stopnia,
odpowiadając na ważne pytanie „Czego się spodziewać na doktoracie?”.

 

Poza doktoratem uwielbia planszówki i podróże, rysuje, dekoruje, śpiewa i gra na
fortepianie.

Ewa Kautz @vetdoktor.pl

W 2012 roku ukończyła medycynę weterynaryjną we Wrocławiu a w 2015 roku uzyskała tytuł doktora nauk weterynaryjnych na Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii. Onkologii weterynaryjnej uczyła się od najlepszych – w Animal Oncology and Imaging Center w Szwajcarii. 

 

Obecnie pracuje jako post-doc w Polskiej Akademii Nauk zajmując się projektem związanym z efektem epigenetycznym na aktywność terapeutyczną kwasu all-trans-retinowego w ostrej białaczce szpikowej oraz nad projektem związanym z zachowaniem płodności u pacjentek onkologicznych (#oncofertility). 

 

W 2019 roku założyła Fundację Instytut Profilaktyki i Leczenia Nowotworów Zwierząt, która zajmuje się szkoleniem lekarzy weterynarii (webinary, kursy bezpośrednie). Nabyte fundusze przeznaczane są dla potrzebujących czworonożnych pacjentów onkologicznych w schroniskach i przytuliskach.

 

„Po godzinach” regularnie praktykuje jako onkolog weterynaryjny. Jest członkiem European Society of Veterinary Oncology (ESVONC).

Ewelina Kamińska @motivelina

Doktorantka epigenetyki na wydziale chemii organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium.
 

Ukończyła studia na kierunku genetyki ludzkiej na Uniwersytecie w Nottingham. Aktualnie jest doktorantką na wydziale chemii organicznej na LMU w Monachium. Przedmiotem jej badań są mechanizmy powstawania i usuwania modyfikacji epigenetycznych DNA. Ponieważ fascynuje się fizjologią człowieka i powiązaniem genów z hormonami, studiuje endokrynologię kliniczną na Uniwersytecie Południowej Walii.

 

Jest autorką bloga www.motivelina.com, gdzie popularyzuje naukę oraz motywuje kobiety do prowadzenia kariery naukowej. Prowadzi profile w mediach społecznościowych pod nazwą Motivelina. Pisze artykuły popularnonaukowe, należę do Forum Ekspertów Forbes.pl. W wolnych chwilach chodzi po górach, jeździ konno, wspina się i uprawia jogę.

 

Katarzyna Siuzdak, Katarzyna Grochowska @science_mission

Kasia Siuzdak to już dr hab. inż., Prof. IMP PAN i kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych. Kasia Grochowska jest doktorem, który właśnie stara się o habilitację. Wspólnie pracują w Ośrodku Techniki Plazmowej i Laserowej Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, a na co dzień to po prostu przyjaciółki, które mogą na siebie liczyć.

Zajmują się wytwarzaniem innowacyjnych nanomateriałów m.in. do sensorów elektrochemicznych
do nieinwazyjnego oznaczania glukozy w ramach projektu LIDER NCBiR, czy prototypowych urządzeń
do konwersji i magazynowania energii – poprzez realizację projektów Sonata-BIS i CEUS UNISONO
NCN. Nie straszne im lasery, symulatory słoneczne, generatory wysokich napięć czy magnetron, bo to ich narzędzia codziennej pracy. Współpracują z licznymi zespołami z kraju (np. Centrum
Nanobiomedyczne) i zagranicy (np. Uniwersytet Friedrich-Alexander, Uniwersytet Południowych
Czech), a ich prace są publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach JCR, np. Nanoscale, ACS
Applied Materials and Interfaces, Chemical Engineering Journal, Sensors and Actuators B.


Razem zdecydowały się na wyruszenie na misję naukową i tak tworzą profil @science_mission, na
którym w pozytywny sposób starają się popularyzować nauki ścisłe, opowiadać o tym jak wygląda
praca naukowca i pokazywać eksperymenty, które realizują nie tylko w laboratorium, ale też w
kuchni.

Hanna Wiczanowska

Doktorantka prawa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik naukowy grantu PRELUDIUM ze środków Narodowego Centrum Nauki, dotyczącego wpływu stosowania klauzuli zakazu nadużycia praw na skuteczność ochrony praw i wolności jednostki na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W ramach powyższego grantu realizowała badania m.in. w Utrechcie (Holandia).


W okresie październik 2019 – luty 2020 odbywała staż w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Brała udział w projektach badawczych i konferencjach naukowych w Zurychu, Brukseli, Edynburgu, Poczdamie, Wilnie i Leuven. Wygłaszała także referat na konferencji organizowanej w Pretorii/RPA (w formie online).


Poza pracą naukową, Hania jest pasjonatką i trenerem wystąpień publicznych, miłośniczką musicali oraz podróży i języków obcych.

Dorota Komar @darwininchaneldress

Doktorka genetyki i biologii rozwoju. Obecnie pracuje w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Od września rozpoczyna pracę jako laureatka stypendium Marii Skłodowskiej-Curie Industry, w katalońskiej firmie Eurecat.

 

Doktorat robiła w Madrycie w ramach międzynarodowego konsorcjum badającego epigenetyczną regulację komercyjnie istotnych cech roślin uprawnych, EpiTRAITS. W tym samym czasie ukończyła kurs MBA „Management Fundamentals for Researchers” na Madryckiej IE Business school. Jako adiuntka w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii bada mechanizmy epigenetyczne prowadzące do onkogenezy w chłoniakach. Mechanizmów epigenetycznych będzie również dotyczyć jej kolejny projekt, tym razem w kontekście starzenia i menopauzy.

 

Angażuje się w popularyzację nauki. Na jej Instagramie @darwininchaneldress poza naukowymi nowinkami, można poczytać o interpretacji danych naukowych, racjonalnej ekologii, wyzwaniach zrównoważonego rozwoju a także… pieskach i innych puchatych stworzeniach.